W drugim semestrze zaprosiliśmy Was do szkolnej akcji czytelniczej. Wyzwanie polegało na przeczytaniu utworu związanego z tematem danego miesiąca.
· LUTY słodka /o pączusiach, słodkościach i innych pysznościach/
· MARZEC wiosenna /o kwiatach, motylach, promiennych chwilach/
· KWIECIEŃ żartobliwa /o śmiesznych kawałach i wesołych sprawach/
· MAJ rodzinna /o tatusiu, mamusi i bracie, co cię czasem dusi/
· CZERWIEC wakacyjna /o słońcu i plaży, co się już każdemu marzy/
Najaktywniejsi pożeracze książek mogli dokumentować swoje odkrycia i dzielić się z nami swoimi wyborami. Do najbardziej zasłużonych moli książkowych należą:
NAGRODA
1. Aleksander Bożyk – kl. 1a
2. Pola Feliszek – kl. 2b
3. Julia Hubczak – kl. 3b
4. Oliwia Puchała – kl. 4b
5. Julia Sierszyńska – kl. 5b
6. Zuzanna Grzyb – kl. 8c
WYRÓŻNIENIE
1. Alicja Stolarczyk – kl. 1a
2. Kaja Makuch – kl. 2b
3. Alan Perrotta – kl. 2d
4. Klara Ochędzan – kl. 3b
5. Maja Matyjaszczyk – kl. 3b
6. Kalina Oleksy – kl. 4b
7. Izabela Rzyczkowska – kl. 4b
8. Zuzanna Zelik – kl. 4b
9. Antoni Pietkiewicz – kl. 5b
10. Aleksandra Strouhal – 5b
W lutym nasi czytelnicy dowiedzieli się m.in. – jak zrobić herbatkę z cukrem?; w jaki sposób przygotować deser w czekoladzie?; czy ciastko było zatrute?; co zrobić, by „dom wypełnił się zapachem piernika”?.
/wybrane utwory – „Zapach czekolady”, „Martynka w domu”, „Rodzinna herbatka”, „Tajemnica kuchni starego zamczyska”, „Cecylia Knedelek. Książka kucharska tom I”/
Marzec upłynął na odkrywaniu różnorodnych tajemnic dotyczących świata zwierząt i roślin – lasów mgielnych, gatunków zagrożonych, długości osy czy podlewania kwiatów.
A wiecie
Kto pierwszy wita wiosnę? – Pierwiosnek
A jak ją wita? – Ukłonem
/wybrane utwory – „Rośliny chronione w Polsce”, „Atlas niezwykłych owadów”, „Lasy tropikalne”, „Ilustrowana przyroda świata”, „Martynka w ogrodzie”/
Wiele uśmiechu i żartów doświadczyć mogliśmy w kwietniu, bo – strach ma wielkie oczy, spróbowaliśmy złapać wykończyciela, pomagaliśmy rozwikłać zagadkę kradzieży Donatów,
a także rozśmieszał nas swoimi opowieściami Karolek, który dokuczał swojemu młodszemu bratu.
/wybrane utwory – „Scooby-Doo!”, „Nawiedzona górska chata”, „Uśmiech numeru”, „Ella
i przyjaciele”, „Niesamowite przygody 10 skarpetek”, „Koszmarny Karolek i klątwa mumii”, „Trzeci do pary”/
W maju odkrywaliśmy wartość rodziny, gdyż Mamusie są super, Mama umie wszystko
i jest czarodziejką, a jedna z historii wspaniale opisuje pogłębiającą się relację sióstr.
/wybrane utwory – „Kleptek”, „Kocham Cię, Mamusiu!”, „Nasza mama czarodziejka”,
„Moja mama, mój tata”, „Przypływy”/
Czerwiec to natomiast czas przeżywania szalonych przygód, nawiązywania wakacyjnych przyjaźni, pokonywania własnych słabości i eksploracji górskich szczytów.
/wybrane utwory – „Zły Kocurek. Obozowe szaleństwo”, „Nela. Na wyspie rajskich ptaków”,
„O wilku, który kochał góry”, „Zosia z ulicy Kociej na wakacjach”, „Spotkanie nad morzem”/
Akcja pod patronatem
Szkolnych Newsów
W ramach akcji „Ratownicy Czytelnictwa” – #OdkrywamyNoweLądy wspólnie z klasą 4 b ruszyliśmy jeszcze w kwietniu przecierać szklaki baśniowych przygód zaprzyjaźnionym przedszkolakom ze „Szczepinka”.
W czerwcu czekają na nas kolejne - spragnione literackich doznań - dzieciaki, bądźcie czujni i szukajcie naszych relacji :D
#ratownicy czytelnictwa
#obszar1dzieci
#obszar2nauczyciele
#obszar4współpraca
#obszar5nazewnątrz
Postanowiliśmy bowiem świętować Dzień Pustej klasy na łonie natury w towarzystwie literatury!
Na nasze zaproszenie odpowiedziała mama Agaty, która postawiła na klasykę i... to był strzał w dziesiątkę :) Wspólnie z Małym Księciem ruszyliśmy więc w podróż, prowadzącą nas nie tylko do świetnie zdanych egzaminów z języka polskiego ;)
A wy, Kochani Rodzice, macie swoje ulubione lektury, do których lubicie wracać;)?
#OdkrywamyNoweLądy
#Dzień Pustej Klasy
Cześć, mam na imię Oliwia i jestem uczennicą klasy 4b. Chciałabym Wam opowiedzieć, jak było na konkursie pięknego czytania, który odbył się 7 listopada. W konkursie wzięło udział aż 18 uczniów z klas 4-8, a hasło, które towarzyszyło nam od samego początku, brzmiało: ,,Ja nie czytam, ja PIĘKNIE czytam!”. Zanim każdy z nas zaprezentował przygotowany przez siebie fragment, musieliśmy zmierzyć się z jeszcze jednym zadaniem – opowiedzieć, dlaczego właśnie ten utwór wybraliśmy. A repertuar naprawdę był różnorodny. Jury – pani Agnieszka Boba i pani Weronika Chlipała – nie miało łatwego zadania, ale ostatecznie wyniki wyglądają następująco:
I miejsce zajęła Stella Kowalska;
II miejsce zajęli Martyna Wilaszek oraz Marek Krawczyk;
III miejsce zajęli Agata Kaczmarek oraz Nel Księżuk;
wyróżnienia dostali Oliwia Puchała i Kajetan Bogulski.
Polecam Wam wziąć udział tej czytelniczej rywalizacji za rok, bo atmosfera była bardzo miła, a konkurs sam w sobie jest bardzo ciekawy.
Klasy 4 a i 4 b miały w październiku okazję zapoznać się chyba z najbardziej osobliwą historią o szkole – była to „Akademia pana Kleksa”. Wydaje nam się, że niejeden z naszych uczniów chciałby sam zostać adeptem tej placówki, przecież: „Nigdzie chyba chłopcy nie uczą się tak chętnie, jak w Akademii pana Kleksa. Przede wszystkim nigdy nie wiadomo, co pan Kleks danego dnia wymyśli, a po wtóre – wszystko, czego się uczymy, jest ogromnie ciekawe i zabawne”. Natomiast klasa 6d, po zapoznaniu się z niezwykłymi przestrzeniami Nangijali, próbowała towarzyszyć Braciom Lwie Serce w pokonaniu zła czyhającego na mieszkańców Doliny Dzikich Róż.
Aby choć przez chwilę wejść w atmosferę i koloryt omawianych lektur, uczniowie mieli przygotować makiety Akademii pana Kleksa i Nangijali. Pomysłodawczyniami projektu były nasze panie od języka polskiego, Pani Agnieszka Boba i pani Weronika Chlipała. Każdy uczeń na wykonanie swojej pracy poświęcił dużo czasu, energii i kartonu. W sumie przygotowaliśmy około czterdziestu makiet. Każda była inna, ale wszystkie bardzo ładne i pomysłowe. Nasze prace można było podziwiać na szkolnym korytarzu przy sali numer 14. Kto nie widział, niech żałuje!
15 września kolejny raz wzięliśmy udział w akcji Narodowego Czytania. Lekturą przyświecającą tegorocznej osłonie był utwór Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.
Na początku wysłuchaliśmy fragmentu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji. Następnie usłyszeliśmy legendę o Janie i Cecylii przeczytaną przez przedstawicieli szkolnej społeczności (nauczycieli języka polskiego oraz uczniów klas 4-8). Wszystko to odbywało się w towarzystwie pięknych krajobrazów polskiej wsi wyświetlanych w tle oraz muzyki z filmu pt. „Nad Niemnem”. Na koniec chętni uczniowie wzięli udział w nadniemeńskim quizie ze słodkimi nagrodami. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję poprzez strój rodem z powieści Orzeszkowej.
W tym roku szkolnym dołączyliśmy do kampanii „Ratownicy Czytelnictwa”. Nowej odsłonie czytelniczych wyzwań towarzyszyło hasło: „Odkrywamy nowe lądy”. Wspólnie zatem będziemy wypływać na głębokie wody literackich doznań i poszerzać horyzonty. Bądźcie czujni!