JAKĄ KSIĄŻKĘ ZABIERZESZ
NA BEZLUDNĄ WYSPĘ?
W kwietniu i maju do biblioteki można było przynieść pracę na konkurs czytelniczo-plastyczny „Jaką książkę zabierzesz na bezludną wyspę?”. Aby prac było więcej – pracę konkursową można było wykonać na plastyce u p. Jakuba Biernackiego.
Nagrodzono następujące prace:
I miejsce – praca Doroty Wojnar i Natalii Grockiej
II miejsce – praca Pauliny Lekkiej i praca Natalii Sobstyl
III miejsce – praca Julii Sanetry i praca Hani Czystałowskiej i Michaliny Ilińskiej.
Serdecznie gratulujemy!
Opracowała: Urszula Hoffman-Borowiec
Dnia 27.03.18 r. odbył się zorganizowany przez bibliotekę konkurs o Harrym Potterze. Informacje o tym, że taki konkurs się odbędzie pojawiły się z ponad miesięcznym wyprzedzeniem. Dzieci i młodzież
z zainteresowaniem sięgnęły po serię książek o Harrym Potterze, i tak było przez cały miesiąc. Wszystkie części magicznej opowieści cieszyły się nieustanym powodzeniem. Do konkursu zapisało się ponad 50 osób, ostatecznie wzięły udział 34 osoby (ponieważ w dniu konkursu wypadły zawody sportowe, a i wiele dzieci było chorych). Wszystkie napisały najlepiej jak potrafiły, ale nie było łatwo odpowiedzieć poprawnie na 20 pytań, dotyczących całej magicznej opowieści.
Najlepiej udało się to: Oliwii Bundyrze z VIb, która zajęła I miejsce, oraz Kornelii Ryznar z VIa, która zajęła II miejsce. Obie: mistrzyni i wicemistrzyni wiedzy o Harrym Potterze otrzymają wydaną w 2018 r. książkę: „Harry Potter. Podróż przez historię magii”.
Serdecznie gratulujemy!
Opracowała: Urszula Hoffman-Borowiec
Dnia 26.03.18 r. bibliotekę szkolną odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Nr 102. Dzieci zostały oprowadzone po bibliotece i pracowni multimedialnej. Z zainteresowaniem obejrzały zgromadzony księgozbiór w postaci: bajek, baśni, lektur, licznych książek przygodowych i obyczajowych. Pani bibliotekarka zaznajomiła dzieci z elementarnymi zasadami zachowania w bibliotece i postępowania
z książkami. Dzieci wysłuchały i obejrzały bajkę o groszku, która bardzo się im podobała. Wysłuchały również opowiadania Małgorzaty Starzałkowskiej pt. ”Obiad w garderobie”. Na zakończenie dzieci dostały zakładki do książek i cukierki. Przedszkolaki na pewno miło zapamiętały to spotkanie, a dla naszej szkoły takie spotkania są formą jej promocji i dowodem otwarcia na społeczność lokalną.
Opracowała: Urszula Hoffman-Borowiec
Dnia 23.03.18 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Po przywitaniu pierwszoklasistów oraz przybyłych gości, zadaniem dzieci było odgadnięcie, z jakiej bajki pochodzi dany bajkowy rekwizyt… Dzieci bardzo sprawnie poradziły sobie z tym, co świadczy o tym, że dzieci znają i czytają bajki. Następnie zaznajomiono dzieci z elementarnymi zasadami zachowania się w bibliotece i postępowania z książkami. Dzieci odczytały prośby książki, w których książki proszą, by o nie dbać. Zanim pierwszoklasiści zostali czytelnikami złożyli uroczyście obietnicę, że będą szanować książki i czerpać z ich mądrości. Spotkanie uświetniło przedstawienie pt.: „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu Koła Teatralnego, złożonego z uczniów klas drugich i trzecich. Sztukę przygotowano pod kierownictwem pani Wiesławy Pająk. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały prezenty w postaci listu do rodziców, o tym, że warto dzieciom czytać, zachęcać do czytania, kupować książki i dawać dobry przykład. Dzieci otrzymały również pamiątkowe zakładki do książek i słodycze, by miło zapamiętały ten dzień. Spotkanie przygotowała i poprowadziła pani bibliotekarka.
Opracowała: Urszula Hoffman-Borowiec
Dnia 14.02.18 r. biblioteka namawiała do zakochania się w książce. Każda okazja jest dobra, by sięgnąć po książkę. W tym dniu dzieci i młodzież, które odwiedziły bibliotekę szkolną – mogły wypożyczyć książkę-niespodziankę. Książki, przygotowane do „randki w ciemno” z czytelnikiem były ładnie opakowane w papier i miały urocze serduszka zapraszające do sięgnięcia po nie. Zapakowaną książkę po wypożyczeniu, można było zabrać do domu i po rozpakowaniu – czytać i czytać… Książki wybrane przez bibliotekarkę do tej akcji, miały szczególną tematykę. Opowiadały o miłości, radości… Dzieci i młodzież chętnie wzięły udział w tej akcji… Dzieci chcą czytać, wystarczy je do tego lekko zachęcić i uatrakcyjnić kontakt z książką.
Opracowała: Urszula Hoffman-Borowiec
Dnia 30.11.2017 r. odbył się drugi etap Święta Biblioteki dla dzieci z klas I-III. Głównym punktem programu była bajka o Smerfach przygotowana przez Koło Teatralne klas III. Kolorowa i bogata scenografia wprowadziła widzów w barwny i wesoły świat Smerfów. Następnie dzieci zostały nagrodzone upominkami za najciekawsze prace w konkursach plastycznych „ Ilustracja do ulubionej bajki” i „Książka moim przyjacielem”
Opracowała: Ewa Jaworecka, Wiesława Pająk
„Zatrzymane w kadrze” -
uczniowie sfotografowani w oryginalnej czytelniczej pozie!
W piątek, 20.10.2017 r., jak co roku, biblioteka szkolna obchodziła swoje Święto. Z tej okazji, już na początku miesiąca, zostały ogłoszone konkursy plastyczne: dla kl. I-II „Moja ulubiona postać bajkowa” i „Książka moim przyjacielem” dla kl. III.
W klasach IV-VII na godzinach wychowawczych odbył się Turniej Czytelniczo-Literacki. Uczniowie pracowali w grupach: rozwiązywali krzyżówki, rebusy, reklamowali czasopismo „Victor Junior” oraz robili plakaty na temat książek, które warto przeczytać.
Zwycięzcami Turnieju zostali: kl. IV d, kl. V a, kl. VI b, kl. VII b. Nagrodą były gry planszowe, akcesoria plastyczne oraz słodycze.
Na długiej przerwie przeprowadzono loterię fantową. Brali w niej udział uczniowie, którzy prawidłowo odpowiedzieli na wcześniej wylosowane pytania. Każdy uczestnik wyszedł z biblioteki z nagrodą-niespodzianką. Były to m.in. notesy, książki, kalkulatory, długopisy, ołówki i inne gadżety.
Odświeżona została także zawartość skrzynki bookcrossingowej w nowe książki.
Bibliotekę w tym dniu odwiedziło wielu czytelników. Wszyscy dobrze się bawili
i z niecierpliwością czekają na przyszłoroczne atrakcje.
Opracowała: E. Jaworecka, A. Hofman