fot. D. Reus
fot. D. Reus, J. Biernacki
fot. D. Reus
10 maja 2017 r. klasy III c, IV c, V c, VI c wyruszyły na długo oczekiwaną wycieczkę do Kletna. W jaskini przewodnik oprowadził nas po ciekawych korytarzach, w których w 1966 r. odkryto ślady 20 tysięcy szczątków zwierząt, takich jak: niedźwiedź jaskiniowy, lew jaskiniowy, wilk szary, hiena, lis. Widzieliśmy bardzo ciekawe formy naciekowe: stalaktyty, stalagmity i stalagnaty.
Myślę, że wycieczka była bardzo udana, mogliśmy poznać się lepiej w nowych sytuacjach i odpocząć od miejskiego gwaru.
Paweł Jańczak klasa V c
red. mgr Krystyna Sikora
fot. D. Reus
7 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru klasa V c przedstawiła humorystyczną wersję ,,Królewny Śnieżki’’. Na szkolnej scenie wystąpili wszyscy uczniowie, każdy starał się wnieść do roli, którą otrzymał, jakieś swoje spostrzeżenia i pomysły. Oczywiście, nie obyło się bez tremy, jednak była ona raczej sprzymierzeńcem niż wrogiem i działała na aktorów mobilizująco.
Gratulacje dla wszystkich!
opracowanie: mgr Krystyna Sikora
fot. D. Reus
fot. D. Reus
fot. I. Bigosińska
Czy można połączyć naukę z przyjemnością? Oczywiście. Pan Radosław Żurawski udowodnił nam to w poniedziałek 12 grudnia. Razem z moją klasą, 5b, udał się do Arsenału Miejskiego, gdzie dowiedzieliśmy się wiele o Żydach mieszkających we Wrocławiu w XIX i XX wieku, np. tego, że większość budynków w okolicach wrocławskiego Rynku dawniej należała właśnie do nich. Żydzi zakładali liczne fundacje, aby pomagać biednym i bardzo cierpieli za rządów Hitlera. W XIX i XX w. żyło ich w naszym mieście kilkaset tysięcy, a dziś to zaledwie ok. 350 osób.
Po skończonych zajęciach udaliśmy się do synagogi „Pod Bocianem”, aby lepiej poznać żydowską tradycję i religię. Okazało się, że w synagogach chłopcy noszą czapeczki zwane: „jarmułki”. Żydzi nie odczytują, ale śpiewają Pismo Święte – po hebrajsku. W ich mniemaniu litery są święte, więc nie mogą ich dotknąć. Mają specjalny wskaźnik, którym pomagają sobie podczas śpiewu. Nie mają oni ksiąg zapisanych w tradycyjny sposób, lecz na specjalnych pergaminach. Żydzi czytają tylko pięć ksiąg Mojżeszowych, a robią to od strony prawej do lewej. My mamy jedynie kilkanaście różnego rodzaju przykazań, a Żydzi mają ich aż 613. Posiadają oni nawet specjalny ubiór na czas modłów. Według kalendarza żydowskiego mamy obecnie rok 5777. Uważam, że ciekawie byłoby zagłębić się w wiedzę o tej odmiennej religii. Serdecznie Was do tego zachęcam.
Cudownym zakończeniem tej niezwykle pouczającej oraz przyjemnej wycieczki były odwiedziny Jarmarku Bożonarodzeniowego. Wspólnie spacerowaliśmy po Rynku pomiędzy straganami, łasuchując to i owo oraz chłonąc urokliwą, przedświąteczną atmosferę. Do szkoły wróciliśmy w wybornym nastroju.
Natalia Twardowska 5b
fot. D. Reus
fot. D. Reus
fot. D. Reus