fot. D. Reus
Drugiego czerwca mieliśmy tylko dwie lekcje: w-f i matematykę. O godzinie 9:50 spakowaliśmy swoje plecaki i schowaliśmy je do szafek. Potem wyszliśmy ze szkoły i udaliśmy się pieszo w kierunku Rynku. Naszymi opiekunami byli pani Sikora i pan Żurawski. Przed Ratuszem dołączyła do nas Ela.
Miła pani przewodniczka zaprowadziła nas do sali, w której mieliśmy warsztaty ,,Kara hańby w średniowieczu". Wszystkie dzieci rozsiadły się wygodnie na czym tylko się dało, a tymczasem pani pokazała nam tablicę, na której były różne zdjęcia. Jak się okazało, były to zdjęcia kar wykonywanych w średniowieczu (wśród nich min. żelazna klatka i pręgierz). Pani dała nam nawet żelazną „oślą czapkę”, żebyśmy zobaczyli, co mógł czuć człowiek ją noszący.
Najciekawszą częścią warsztatów był proces sądowy. Ubrani w prawdziwe togi: sędzia (Paweł), prokurator (Dominik) i adwokat(Daniel) przenieśli sie w czasie do średniowiecznego Wrocławia, aby przeprowadzić postępowanie sądowe w sprawie o kradzież warzyw przekupce. Karol został strażnikiem, zaś Michał był katem. Do objęcia roli złodzieja aż palił się Daniel Koc. Powołano świadków i udowodniono oskarżonemu winę. Wyrok sądu nakazywał ustawienie go pod (niby) pręgierzem i obrzucenie śliwkami (papierowymi). Stanowiło to karę hańby, gdyż złoczyńca w średniowieczu wystawiony był na widok publiczny, narażony na obelgi i obrzucanie różnymi przedmiotami.
Warsztaty były ciekawe, zajęcia tak mnie pochłonęły, że nie zauważyłam, kiedy minęła godzina dwunasta. Na zakończenie spotkania dostaliśmy kartki pamiątkowe z procesu.
Julianna Tlak
klasa IV c
fot. D. Reus
fot. D. Reus
fot. D. Reus
fot. D. Reus
fot. D. Reus
Tradycja sportowego współzawodnictwa trwa dalej i ma się bardzo dobrze. Tak można podsumować kolejną edycję wydarzenia spod znaku piłki siatkowej. W dniu 18 grudnia 2015 na zawodach w tej dyscyplinie sportu spotkali się księża salezjanie, nauczyciele oraz rodzice. Sportowe zmagania miały miejsce
w sali gimnastycznej w obecności dzieci szkolnych – kibiców, którzy zagrzewali głośno drużyny podczas rozgrywek. Dzięki życzliwości Dyrekcji SSP nr 46 zorganizowane zostały, pod przewodnictwem p. Radosława Żurawskiego, nauczyciela historii i p. Marcina Palicy, nauczyciela wychowania fizycznego, zawody z udziałem wymienionych środowisk. Warto nadmienić, że turniej ma miejsce już od wielu lat w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia i obok waloru sportowego, jest okazją do spotkania przy wspólnym stole, sposobnością do złożenia sobie życzeń i chwilą rozmowy w czasie kończącego się adwentu.
Z kronikarskiego obowiązku warto odnotować, że I miejsce zajęli w tym roku wychowawcy – nauczyciele szkoły, wygrywając w meczu „o wszystko” z salezjanami reprezentującymi wrocławskie wspólnoty parafialne ks. Jana Bosco (na Osiedlu Szczepin – parafia pw. Chrystusa Króla), a rodzicom przypadło miejsce III na podium. Pani Dyrektor Jolanta Milczyńska – Strach wręczając zawodnikom pamiątkowe dyplomy, gratulowała wszystkim zaangażowania, ducha walki i efektownych akcji na parkiecie. Serdeczne słowo skierowała do uczestników także Pani Wicedyrektor Beata Reus, obserwując przez cały czas rozgrywane mecze.
Dziękujemy za dar spotkania, emocje, radość oraz gościnne szkolne progi. Wdzięczni jesteśmy za pamiątkowe medale i puchary, które ufundowało Biuro Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz pięknie przygotowany przez gospodarzy szkoły stół – na którym były obecne smaczne wigilijne potrawy oraz pyszne ciasta podarowane od rodziców (zaangażowanie p. Joanny Skrzypczak). Ilustracją sportowych zawodów są zdjęcia.
Do zobaczenia w 2016 roku!
Tadeusz Szczyrbak – w imieniu rodziców i przyjaciół piłki siatkowej
fot. M. Twardowska
fot. D. Reus
fot. J. Biernacki
fot. J. Biernacki
fot. D. Reus
fot. D. Reus
fot. D. Reus