ZAJĘCIA Z PRZEDSZKOLAKAMI

     W dniu 9.06 po raz kolejny uczniowie naszej szkoły spotkali się na zajęciach przyrodniczych z przedszkolami z Przedszkola Integracyjnego nr 125. Zajęcia laboratoryjne zostały przeprowadzone przez panią Grażynę Zawadzką oraz uczniów, którzy uczęszczają na koło przyrodnicze. Podczas godzinnych zajęć dzieci, pod nadzorem starszych kolegów, przeprowadzały eksperymenty z wykorzystaniem wody, magnesów oraz różnych substancji codziennego użytku. Samodzielnie wykonały płyn nienewtonowski, zaobserwowały kolorowy, mleczny wir oraz wykonały lawę - lampę. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci.

 Bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie uczniom klasy 5b, 6a oraz 6b.

Grażyna Zawadzka

opracowanie: mgr Grażyna Zawadzka


Wystawa z okazji Dnia Ziemi CIEKAWY ŚWIAT ROŚLIN I ZWIERZĄT

opracowanie: mgr Grażyna Zawadzka


WYCIECZKA PRZYRODNICZA DO SZKLARSKIEJ PORĘBY

     6.06.2016 r. uczniowie klasy 6a oraz 5c wyjechali na jednodniową wycieczkę przyrodniczą do Szklarskiej Poręby. Podczas wędrówki obserwowali krajobraz naszych polskich gór – Sudetów, poznawali faunę i florę charakterystyczną dla tego regionu.  Spacerując po Karkonoskim Parku Narodowym  zapoznali się z najbardziej charakterystycznymi elementami przyrody: stromymi zboczami, ciekawymi skałkami doliny potoku Szklarki oraz wodospadami – Kamieńczyka i Szklarki. Naszej wędrówce towarzyszył legendarny władca Karkonoszy, tajemniczy wędrowiec – Duch Gór – Karkonosz.

opracowanie: mgr Grażyna Zawadzka


ZAJĘCIA EKOLOGICZNE W „DOMU DRZEWA”

     W dniu 31.05.2016 r. uczniowie klasy 5b uczestniczyli w ekologicznej wycieczce do „Domu drzewa” w Wałkowej. Podczas zajęć warsztatowych poznali funkcje lasu oraz  omówili znaczenie wody w przyrodzie i gospodarce człowieka. Pracując w grupach samodzielnie wykonali schemat obrazujący obieg wody w przyrodzie. Ponadto w pobliskim lesie rozpoznawali różne gatunki drzew liściastych i iglastych oraz opisywali warstwową budowę lasu. Wędrując ścieżką przyrodniczą obserwowali gatunki zwierząt, zamieszkujące poszczególne jego warstwy.

Na zakończenie wspólnie spędzonego czasu odbyło się ognisko.

opracowanie: mgr Grażyna Zawadzka


KONKURS PRZYRODNICZY "TAJEMNICE PRZYRODY"

     W dniu 8.06.2016 r. odbył się finał szkolnego konkursu przyrodniczego „Tajemnice Przyrody”.

Laureaci konkursu:

Klasy IV:

1 miejsce –Natalia Dankowska

2 miejsce – Iga Drobiszewska

3 miejsce – Nikola Markiewicz

 

Klasy V:

1 miejsce – Ida Charatonik

2 miejsce – Julia Sanetra

3 miejsce – Hania Wesołowska

 

Klasy VI:

1 miejsce – Lena Napiórkowska

2 miejsca – Roksana Pruchnik

3 miejsce – Julia Kmiecik

 

Gratuluję zwycięzcom

                                          Grażyna Zawadzka

opracowanie: mgr Grażyna Zawadzka


KONKURSY PRZYRODNICZE

     W II semestrze roku szkolnego 2015/2016 uczniowie naszej szkoły brali udział w licznych konkursach przyrodniczych:

  • „Bezpiecznie i ekologicznie po Wrocławiu” – konkurs organizowany przez Gimnazjum nr 14,

Julia Frąckowiak z klasy 5 B zajęła IV miejsce

GRATULUJEMY!

 

  •  „ Smacznie, zdrowo, kolorowo – nasze zdrowie z sadów, ogrodów, pól i łąk” – konkurs organizowany przez SP nr 118  pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego,
  •  „ IX Konkurs Przyrodniczy Supersowa” – konkurs organizowany przez WCDN,
  •  „Asy z szóstej klasy” – konkurs organizowany przez Gimnazjum nr 28,
  •  Ogólnopolska Olimpiada Przyrodnicza – „Olimpus”.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie GRATULUJĘ a w nowym roku szkolnym życzę wielu sukcesów.

 

                                                                                   Grażyna Zawadzka

opracowanie: mgr Grażyna Zawadzka


Zajęcia terenowe w Dolinie Baryczy - 18.12. 2015

     W grudniu uczniowie klasy 6 b uczestniczyli w zajęciach w parku krajobrazowym „Dolina Baryczy”.

Podczas zajęć terenowych uczniowie poznali gatunki ptaków, które występują na obszarze parku krajobrazowego „Stawy Krośnickie” w okresie jesienno – zimowym.  W czasie wędrówki ścieżką ekologiczną zaobserwowali elementy ich budowy zewnętrznej, poznali budowę i rodzaje piór oraz gniazd. A na zakończenie, już tradycyjnie, odbyło się ognisko, podczas którego wszyscy dobrze się bawili.

Opracowanie: Grażyna Zawadzka 


Wycieczka do „Domu drzewa” w Wałkowej - 8.12. 2015

     Tym razem z klasą 6 c wybraliśmy się na wycieczkę ekologiczną do „Domu drzewa” w Wałkowej. W czasie wyjazdu  uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, podczas których poznali funkcje lasu oraz wody w przyrodzie. W trakcie zajęć warsztatowych rozpoznawali różne gatunki drzew, obliczali wiek drzewa na podstawie słojów przyrostu oraz przeprowadzali eksperymenty przyrodnicze z wykorzystaniem wody. Na zakończenie wycieczki zostało zorganizowane ognisko z pieczeniem kiełbasek.

 

Opracowanie: Grażyna Zawadzka

 


WYCIECZKA DO KROŚNIC

     24 listopada uczniowie klasy 5a i 6a uczestniczyli w wycieczce ekologicznej do Krośnic. Podczas zajęć poznali gatunki ptaków występujących na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, zmysły ptaków oraz elementy ich budowy zewnętrznej jako cechy przystosowania do określonego środowiska. Ponadto uczniowie wzięli udział w bezpośredniej obserwacji cennego przyrodniczo miejsca – Doliny Baryczy, poznali środowisko przyrodnicze stawów milickich oraz występującą tam faunę i florę.

    Po zakończeniu zajęć warsztatowych odbyło się ognisko. Mimo iż jest już późna jesień, wszystko się udało. Pogoda sprzyjała pieczeniu kiełbasek i świetnej zabawie.

 

Opracowanie: Grażyna Zawadzka, Beata Rybowicz


Szkiełko i oko – tajemnice optyki

     Pod koniec listopada uczniowie klasy 6c również mieli możliwość obejrzenia interaktywnej wystawy w Humanitarium dotyczącej zjawisk optycznych.

     Po obejrzeniu eksponatów uczniowie samodzielnie wykonali kostki kąpielowe ze środków spożywczych dostępnych w każdym domu. Ten ciekawy pomysł można wykorzystać, aby przygotować pachnący i praktyczny prezent dla swoich najbliższych.


Szkiełko i oko – tajemnice optyki

     W listopadzie uczniowie klasy 6b i 5a uczestniczyli w zajęciach w Humanitarium. Podczas ćwiczeń obejrzeli wystawę poświęconą optyce -  „Szkiełko i oko – tajemnice optyki”. Prezentowana ekspozycja przeniosła młodzież w świat, w którym nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. Ścieżka edukacyjna pomogła zrozumieć najtrudniejsze zagadnienia optyki, a interaktywne eksponaty utrwaliły tę wiedzę. Na wystawie nauka przeplatała się z zabawą. Uczniowie mogli doświadczyć,  jak to jest być uwięzionym w kalejdoskopie lub polatać na miotle.

     Podczas zajęć warsztatowych laboratorium zamieniło się w prawdziwą mydlarnię, w której uczniowie wytworzyli własne mydełka. Tęcza barw, ciekawe kształty, zapachy i różne dodatki spowodowały, że każde było niepowtarzalne.

 

Zdjęcia i opracowanie: Grażyna Zawadzka


Barwy jesieni

     Jesień jest piękna, kolorowa porą roku. Jej różnobarwność widoczna jest między innymi w roślinnych liściach,  już we wrześniu rozpoczyna się ten kolorowy spektakl…

     Aby pokazać piękno zmieniającej się przyrody, uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Grażyny Zawadzkiej, przygotowali wystawę, na której zaprezentowali jesienne makiety.

     Wystawę można było podziewać na szkolnym korytarzu w październiku i listopadzie.

Szkoda, że nie mogła nam dłużej towarzyszyć…

 

Wyniki konkursu na najpiękniejszą makietę:

 

1 miejsce – Jasiu Hrycyk, klasa 5c

2 miejsce – Łukasz Mościan, klasa 5 b

3 miejsce – Roksana Próchnik, Ola Fiuta, klasa 6a

 

                                                

Opracowanie: Grażyna Zawadzka